8.11/ Europejski Dzień Kina Artystycznego w Kinie Mikro

8 listopada 2020 dzięki inicjatywie CICAE (Confédération internationale des cinémas d'art et d'essai) i Sieci Europa Cinemas po raz piąty odbędzie się Europejski Dzień Kina Artystycznego. Święto to dotyczy zarówno kina jako formy przekazu artystycznego, jak i kin jako obiektów, bez których ten przekaz byłby niemożliwy.

Harmonogram pokazów:
🎈 12:30 - Operacja mumia - EDKA dla dzieci
🎈 14:00 - Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai. Rabuś z pociągu - EDKA dla dzieci
🎈 15:45 - Nadzwyczajni - pokaz filmowy z wykładem "Nadzwyczajne spotkanie - Autyzm" we współpracy z Fundacją Atypowa odpowiedzialną za Przegląd Filmów o autyzmie i zespole Aspergera
🎈 18:30 - Martin Eden - pokaz przedpremierowy
🎈 21:00 - O nieskończoności - pokaz przedpremierowy

⭐ Operacja mumia
Tiril i Olivera czeka kolejne wyzwanie: czas zmierzyć się ze starożytną klątwą faraona! Czy pomysłowym śledczym uda się rozwikłać zagadkę wypadków w muzeum przed otwarciem nowej wystawy?
Kiedy młodzi detektywi – Tiril i Oliver – dowiadują się o dziwnych wydarzeniach w lokalnym muzeum, bez wahania postanawiają przyjrzeć się im bliżej. Podczas przygotowań do otwarcia ważnej wystawy poświęconej starożytnemu Egiptowi, dochodzi do wypadków, za które podobno odpowiada… klątwa prastarej mumii Tutenchamona. Ale czy to jedyne wyjaśnienie? Czujni detektywi podejrzewają, że któryś z pracowników muzeum musi być w to zamieszany. Czas na prawdziwe śledztwo, zbieranie dowodów i łączenie tropów! Tiril, Oliver (i ich wierny towarzysz, pies Ocho) muszą być uważni, żeby niczego nie przegapić i zdążyć z rozwiązaniem sprawy przed uroczystym wernisażem. Czy wiesz, że… … film powstał na podstawie książki Jorna Liera Horsta? Przygodom Tiril i Olivera poświęcony jest cały cykl pt. „Biuro Detektywistyczne nr 2”.

⭐ Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai. Rabuś z pociągu - EDKA dla dzieci
Nieustraszeni detektywi znów na tropie. Tym razem poszukują rabusia, który okradł pociąg. Niespodziewanie podejrzanych robi się więcej. Kto i jak zatem ukradł fortunę z pędzącego ekspresu?
Przed Lassem i Mają trudna, kryminalna zagadka. Z więzienia uciekł złodziej skazany za kradzież wielkiej sumy pieniędzy z pędzącego pociągu! Dwójka detektywów włącza się w tropienie mężczyzny, ale nagle znajduje się ktoś, kto twierdzi, że poszukiwany jest niewinny. Lasse i Maja badają tajemniczą sprawę okradzionego pociągu: analizują fakty i zgromadzone dowody. Pojawia się coraz więcej pytań i wątpliwości. Sytuację dodatkowo utrudnia policja, która… zamyka biuro młodych detektywów! Tymczasem zbliża się kolejny transport dużej sumy pieniędzy. Czy rabuś znów się ujawni? Finał sprawy jak zwykle okaże się zaskakujący! Najnowszy film o brawurowych detektywach oparty na serii książek „Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai” autorstwa Martina Widmarka. Czy wiesz, że… …książki z serii „Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai” były wielokrotnie wybierane książką roku przez szwedzkie Jury Dziecięce, czyli niemal 50 000 głosujących dzieci? Do tej pory wydano w Polsce 26 tomów przygód Lassego i Mai.


⭐ Nadzwyczajni (reż. Olivier Nakache / Éric Toledano, Francja 114') - pokaz filmowy z wykładem "Nadzwyczajne spotkanie - Autyzm" we współpracy z Przegląd Filmów o autyzmie i zespole Aspergera
Bruno i Malik są najlepszymi kumplami, którzy od dwudziestu lat czynnie działają na rzecz autystycznych dzieci i młodzieży. W prowadzonych przez siebie ośrodkach szkolą młodych ludzi z trudnych dzielnic, aby ci fachowo zajmowali się trudnymi przypadkami.


⭐ Martin Eden (reż. Pietro Marcello, Włochy, Francja, 129') - pokaz przedpremierowy
„Martin Eden” inspirowany jest bestsellerową powieścią Jacka Londona pod tym samym tytułem, której akcję włoski reżyser Pietro Marcello przenosi do uwielbianego przez filmowców Neapolu.
Klasowe napięcia, nieoczywiste uczucie, rodząca się świadomość i ambicja stają u podstaw tej intrygującej historii. Wcielający się w główną rolę Luca Marinelli za tę kreację odebrał nagrodę dla najlepszego aktora podczas 76. MFF w Wenecji.

⭐ O nieskończoności (reż. Roy Andersson, Szwecja/Niemcy/Norwegia, 76') - pokaz przedpremierowy
Jeden z najbardziej oryginalnych twórców kina europejskiego Roy Andersson powraca z nowym filmem i w charakterystyczny dla siebie sposób snuje refleksję nad ludzkim życiem. Nad jego pięknem, okrucieństwem, blaskiem i banałem. Wykorzystuje do tego narzędzia, które tak dobrze są znane z jego poprzednich filmów, z „Trylogią absurdu” na czele – surrealizm, melancholię, humor, nonsens, pozostając w tym – co ważne – niezmiennie oryginalny.