5.07-30.08/ Wystawa na Ekranie - wakacyjny przegląd

Zapraszamy na wakacyjny przegląd Wystaw na Ekranie. Seanse będą się odbywać co niedzielę o godz. 16:00. 

Harmonogram projekcji:


16.08.2020 - VERMEER I MUZYKA. SZTUKA MIŁOŚCI I ODPOCZYNKU Z THE NATIONAL GALLERY W LONDYNIE

23.08.2020 - REMBRANDT Z THE NATIONAL GALLERY W LONDYNIE I RIJKSMUSEUM W AMSTERDAMIE

30.08.2020 - MUNCH 150 Z MUNCHMUSEET I NASJONALGALLERIET W OSLO

Wszystkie pokazy odbędą się o godz. 16:00. Bilety w cenie: 25 zł normalny, 20 zł ulgowy (seniorzy i studenci).

Bilety zakupione na odwołane z powodu pandemii Wystawy na Ekranie ("Wielkanoc w sztuce", "W poszukiwaniu Chopina" oraz "Frida Kahlo") zachowują ważność. 
Nowy termin wydarzenia "Wielcy kompozytorzy - W poszukiwaniu Chopina" to 19.07, godz. 16:00. Organizatorzy przeglądu zdecydowali się przenieść wystawę"Frida Kahlo" na październik 2020 (informacje o terminie pokazu wkrótce), natomiast "Wielkanoc w sztuce" na okolice Wielkanocy 2021. 

Widzowie, którzy nie chcą czekać na nowe terminy wystaw "Wielkanoc w sztuce" i "Frida Kahlo" mogą wykorzystać zakupione bilety na dowolny seans z powyższej listy. Konieczna jest jednak wymiana biletu na nowy termin. W tym celu prosimy o kontakt z kasą kina. 

5.07.2020 CANALETTO I SZTUKA WENECJI

„Zaproszono cię do Pałacu Buckingham” – to zdanie zelektryzuje każdego. – tak o swojej przygodzie z filmem Canaletto i sztuka Wenecji opowiada jego reżyser Phil Grabsky. Autor wcześniej nie zwiedzał Pałacu Buckingham i Zamku Windsor, choć jest Brytyjczykiem i dzięki pracy nad filmem inspirowanym przekrojową wystawą dzieł Canaletta zgromadzonych w królewskiej galerii stwierdził, że pokazać trzeba nie tylko rysunki i obrazy mistrza, ale i same pałace. Dlatego też w tym dokumencie mieszają się wnętrza londyńskich zamków królewskich i widoki Włoch, a szczególnie Wenecji, w której żył i tworzył Giovanni Antonio Canal, znanego lepiej jako Canaletto.

12.07.2020 GOYA. WIDZENIE CIAŁA I KRWI Z THE NATIONAL GALLERY W LONDYNIE

Francisco Goya jest bez wątpienia najbardziej znanym artystą hiszpańskim, uważanym za jednego z ojców sztuki nowoczesnej. Był nie tylko genialnym obserwatorem codzienności i burzliwej przeszłości Hiszpanii, ale także utalentowanym portrecistą i komentatorem życia społecznego. Goya wyniósł sztukę portretu na nowe wyżyny. Jego geniusz wyczerpująco zaprezentowała przekrojowa wystawa w The National Gallery w Londynie. Film wykorzystuje to wydarzenie, aby spojrzeć w głąb bogatego życia Goi. Odmalowuje je zarówno dzięki przeglądowi unikatowych dzieł mistrza zgromadzonych na wystawie, jak i dzięki lekturze jego listów, i malowniczym zdjęciom z miejsc związanych z jego życiem.

19.07.2020 Wielcy kompozytorzy - W POSZUKIWANIU CHOPINA

Dokument o życiu Chopina, współtwórcy europejskiego romantyzmu, autora blisko 240 utworów. Kim był człowiek, którego przerażały publiczne występy, który wyjechał ze swej ojczyzny do Paryża i nie dane mu było powrócić? Kim był ten, który rzadko koncertował, a pomimo złego stanu zdrowia skomponował tak wybitne dzieła?

26.07.2020 PORTRETY ÓWCZESNYCH OGRODÓW. OD MONETA DO MATISSE’A

Claude Monet był zapalonym ogrodnikiem i prawdopodobnie najważniejszym malarzem ogrodów w historii sztuki, ale nie był jedyny. Wielcy artyści, jak Van Gogh, Bonnard, Sorolli, Sargent, Pissarro i Matisse także traktowali ogród jako jeden z ważniejszych tematów swojej twórczości. Dzieła tych wielkich artystów, a także wielu innych znanych malarzy, znalazły się na wyjątkowej i innowacyjnej wystawie w The Royal Academy of Arts w Londynie. Film pokazuje powstawanie nowoczesnego ogrodu i jego miejsce w kulturze popularnej.

2.08.2020 RENOIR POWAŻANY I ZNIEWAŻANY Z THE BARNES FOUNDATION W FILADELFII

Auguste Renoir stał się znanym i lubianym malarzem dzięki swoim impresjonistycznym obrazom przedstawiającym Paryż. Do dziś płótna te należą do najsłynniejszych na świecie. Renoir jednak znudził się malowaniem w tym stylu i postanowił zmienić kurs. Ten niezwykły film – oparty na wyjątkowej kolekcji 181 dzieł Renoira zgromadzonych przez Barnes Foundation w Filadelfii – analizuje nowy kierunek w twórczości artysty i zastanawia się, dlaczego aż do dziś wywołuje takie skrajne reakcje. Film jest nie tylko świeżą i nową biografią mistrza malarstwa, ale także rzadko opowiadaną historią, która przedstawia Renoira jako istotny łącznik między starym a nowym w sztuce europejskiej.

9.08.2020 DZIEWCZYNA Z PERŁĄ I INNE SKARBY HASKIEGO MAURITSHUISU

Po dwóch latach zwiedzania świata „Dziewczyna z perłą” powróciła do ukochanej galerii Mauritshuis w Hadze, w której właśnie ukończono rozległe prace remontowe. Ogromne kolejki ustawiające się, by choć zerknąć w to tajemnicze i piękne oblicze oraz prawie 1,2 miliona odwiedzających w czasie pobytu obrazu w Japonii, świadczą wymownie o niepodważalnym uroku tego arcydzieła. Pięknie nakręcony dokument poszukuje odpowiedzi na wiele nierozwiązanych zagadek otaczających ten niezwykły obraz i jego tajemniczego twórcę – Vermeera.

16.08.2020 VERMEER I MUZYKA. SZTUKA MIŁOŚCI I ODPOCZYNKU Z THE NATIONAL GALLERY W LONDYNIE

Wystawa zorganizowana w The National Gallery w Londynie proponuje nowe spojrzenie na jednego z najbardziej zaskakujących i ciekawych artystów w historii – Johannesa Vermeera. Galeria Narodowa zdecydowała skupić się na relacji Vermeera z muzyką. Jest to jeden z najbardziej popularnych tematów malarstwa holenderskiego i wiele mówi – poprzez ukazanych modeli – o ówczesnym społeczeństwie. Nowe badania, dokonane przy okazji tej wystawy, pokazały, jak zmieniająca się technika malarska i materiały wpływały na dzieła Vermeera. Narrator Tim Marlow wykracza poza ramy samej wystawy, by opowiedzieć całą historię życia Vermeera i przy okazji omówić szczegółowo wiele innych urzekających dzieł artysty.

23.08.2020 REMBRANDT Z THE NATIONAL GALLERY W LONDYNIE I RIJKSMUSEUM W AMSTERDAMIE

Wystawa skupia się na najważniejszych wydarzeniach z ostatnich lat życia Rembrandta, powszechnie uważanych za najlepsze i najbogatsze lata w jego twórczości. Arcydzieła, które powstały w tym właśnie okresie można nazwać definiującymi jego geniusz. Poznamy historię życia Rembrandta, która przeplata się z zakulisowymi przygotowaniami do wystaw w National Gallery w Londynie i Rijksmuseum w Amsterdamie – wszystko razem pozwala poznać fenomen tego wielkiego malarza.

30.08.2020 MUNCH 150 Z MUNCHMUSEET I NASJONALGALLERIET W OSLO

W 2013 roku cała Norwegia obchodziła 150. rocznicę urodzin Edvarda Muncha (1863 – 1944), jednego z ważniejszych reprezentantów sztuki współczesnej. Zorganizowana z tej okazji wystawa została okrzyknięta „jedyną taką w życiu”. Film oprócz samej wystawy i poszczególnych dzieł prezentuje kulisy przygotowań do tak dużej ekspozycji oraz pogłębione spojrzenie na życie i twórczość człowieka, który żył od połowy XIX wieku aż po niemiecką okupację Norwegii w czasie II wojny światowej. Narrator Tim Marlow oraz goście specjalni – znawcy tematu – przedstawiają złożoność twórczości Muncha.