EUROPEJSKI DZIEŃ KINA ARTYSTYCZNEGO

15 października na całym kontynencie odbędzie się Europejski Dzień Kina Artystycznego. Organizatorem wydarzenia jest Międzynarodowe Stowarzyszenie Kin Art-house'owych (CICAE), przy wsparciu Europa Cinemas. Za organizacje wydarzenia w Polsce odpowiadają: Stowarzyszenie Kin Studyjnych, Sieć Kin Studyjnych i Lokalnych (działająca przy FINA) oraz Polski Instytut Sztuki Filmowej.
Dla naszych widzów przygotowaliśmy m.in.  
przedpremierowy pokaz filmu Emira Kusturicy, NA MLECZNEJ DRODZE - godz. 18:30

ponadto w programie:

13:15  DWIE KORONY

15:00  ZGODA

16:45  TWÓJ VINCENT

20:45  NASZ NAJLEPSZY ROK

na wszystkie filmy w tym dniu bilety w cenie 15 zł (seniorzy 13 zł)

Europejski Dzień Kina Artystycznego ma udowodnić, że kina są żywymi publicznymi miejscami spotkań kulturowych i pełnią ważną funkcję społeczną. Skierujemy uwagę zarówno na kino jako formę przekazu artystycznego, jak i na kino jako obiekt, bez którego ten przekaz byłby niemożliwy. Chcemy  również pokazać, że ta funkcja kina w szczególny sposób wyróżnia kina studyjne.

Kina są ważną częścią krajobrazu kulturowego i wzbogacają społeczności - w miastach i na wsi. Gromadzą ludzi i dają im poczucie wspólnoty, niezależnie od wieku, pochodzenia, wykształcenia czy dochodu. Co roku ponad 100 milionów osób odwiedza kina arthousowe. Odgrywają one kluczową rolę w promowaniu różnorodności kulturowej i prezentowaniu młodych talentów.

Kina studyjne i lokalne w Polsce to ponad 200 podmiotów na terenie całego kraju a ich widownia w 2016 r. przekroczyła 10 milionów widzów.