ZNIKASZ

Sympatyczny i spokojny dyrektor szkoły zaczyna zmieniać się nie do poznania. Przeobraża się w nieobliczalnego, działającego poza prawem i budzącego strach, psychopatę.

Po jednym z ekscesów mężczyzna spada z klifu, a lekarze odkrywają u niego guza mózgu, który doprowadził do zmiany osobowości. Bohater musi jednak zostać rozliczony za swoje czyny. Powstaje dylemat, czy choroba może być usprawiedliwieniem dla popełnionych przestępstw? Pojawia się coraz więcej nieoczywistości, zamgleń i wątpliwości. Fenomenalne kino, które stawia pytanie o to na ile jesteśmy podporządkowani własnej biologii, a na ile świadomie kierujemy się własną wolą.

Reżyser i scenarzysta. Warsztatu uczył się na Uniwersytecie Kopenhaskim, w Praskiej Szkole Filmowej oraz w Den Danske Filmskole. Jego film dyplomowy, „Lille Mænsk”, był kandydatem do studenckiego Oscara. W kinach w całej Europie można było oglądać jego pełnometrażowy debiut – „Sztukę płakania” według powieści Erlinga Jepsena pod tym samym tytułem. Produkcja zdobyła blisko 30 nagród na wielu prestiżowych festiwalach, w tym Nagrodę Jury Młodzieżowego w San Sebastian. „Znikasz” dopiero rozpoczyna swoją światową wędrówkę.
scenariusz i reżyseria: Peter Schønau Fog, produkcja: Dania 2017 (117 min).
obsada. Trine Dyrholm, Nikolaj Lie Kaas, Michael Nyqvist, Laura Bro, Abel Folk