20.04/ Noc Kin Studyjnych

Przed nami pierwsza z cyklu "Krakowskich Nocy" - Noc Kin Studyjnych! Już w sobotę, 20 kwietnia, krakowskie kina studyjne otworzą swoje drzwi dla wszystkich miłośników kina! W tym roku świętujemy w Mikro Rok Gombrowicza i nasz program skupi się na przybliżeniu twórczości tego artysty. Zapraszamy!

Dołączcie do naszego święta filmu, gdzie czekać będą na Was specjalnie przygotowane bezpłatne seanse oraz Kinowa Gra Miejska, która zabierze Was w niesamowitą podróż śladami krakowskich kin studyjnych i nie tylko!

🎟 Bezpłatne bilety będą dostępne w kasie kina od 12 kwietnia od godziny 12:00. Nie prowadzimy rezerwacji biletów. Jedna osoba może odebrać maksymalnie 2 wejściówki. 

🔹 NOC KIN STUDYJNYCH W MIKRO 🔹
"Koniec i bomba, a kto czytał ten trąba!". Rok Gombrowicza w ramach Nocy Kin Studyjnych.

🔹 20:45 - pokaz filmu "Pornografia" (reż. Jan Jakub Kolski, Polska, Francja 2003, 117') + słowo wstępu, które wygłosi prof. Bogusław Skowronek
Nagrodzona sześcioma Złotymi Lwami na festiwalu w Gdyni ekranizacja niezwykłej powieści Gombrowicza. Okupowana Polska, rok 1943. Fryderyk, reżyser, i Witold, pisarz, wyruszają do majątku Hipolita, znajomego Witolda. W spokojnej atmosferze prowincji, gdzie niemal udaje się zapomnieć o trwającej wojnie, mężczyźni zaczynają toczyć tajemniczą, dwuznaczną grę. Manipulują ludźmi ze swego otoczenia, rozkoszując się obserwowaniem ich reakcji. Nie wszystko jednak da się przewidzieć...

🔹 23:15 - pokaz spektaklu Teatru Telewizji "Ferdydurke" (reż. Maciej Wojtyszko, premiera: 24.03.1986 r)
Słynna powieść Witolda Gombrowicza, przeniesiona na mały ekran przez Macieja Wojtyszkę. Spektakl znalazł się w Złotej Setce Teatru Telewizji. Pisarstwo Gombrowicza koncentruje się wokół zagadnienia Formy jako klucza do rzeczywistości i zarazem właściwego bytu sztuki. Interesowały go przede wszystkim formy spaczone, jak niedojrzałość czy brzydota, konwenanse krępujące jednostkę, zastane schematy obyczajowo-społeczne. Już na początku „Ferdydurke” autor ujawnia swój zamysł: „I wtedy straszne ogarnęło mnie wzburzenie. Ach, stworzyć formę własną! Niech kształt mój rodzi się ze mnie, niech nie będzie zrobiony mi!”. Józio, narrator i jednocześnie bohater tej powiastki filozoficznej, trzydziestolatek uznawany za sztubaka, przebrany w szkolny mundurek, toczy pojedynek w kilku rundach ze światem i ludźmi – przeciw infantylizacji, czyli upupieniu, przeciwko narzucanym jemu i innym rolom, czyli gębie. Próbuje porachować się z idiotyzmem dydaktycznym szkoły, która wymusza na uczniach odkrycia w rodzaju „Słowacki wielkim poetą był”. Rozprawia się z mieszczaństwem, które pod płaszczykiem nowoczesności i swobody obyczajowej kryje czystej krwi filistra. Z drapieżnym szyderstwem odnosi się zarówno do anachronicznego dworu szlacheckiego, jak też prymitywnego chłopstwa i idei „bratania się z parobkami”, której wyznawcą jest jego szkolny kolega Miętus. Jednak wszystkie „pojedynki na miny” i kolejne rundy walk Józio kontra reszta świata kończą się wielką „kupą”, bijatyką, ogólnym kłębowiskiem ciał. „To zdumiewające, jak fabuła, wcale nie tak znów bogata w dialogi, okazała się nośna dramaturgicznie, zdarzeniowo; jak narracja dała się przekształcić w akcję” – podkreślał recenzent po premierze spektaklu Macieja Wojtyszki.

Autor: Witold Gombrowicz Reżyseria: Maciej Wojtyszko Adaptacja: Henryka i Maciej Wojtyszko Scenografia: Adam Urbaniak, Ryszard Melliwa Muzyka: Jerzy Satanowski Realizacja TV: Stanisław Zajączkowski Obsada: Jan Peszek (Ja, Józio, Bohater), Jerzy Bińczycki (Pimko), Tadeusz Malak (Dyrektor Piórkowski), Andrzej Kozak (Bladaczka), Jerzy Radziwiłowicz (Miętus), Jan Frycz (Syfon), Krzysztof Jędrysek (Gałkiewicz), Rafał Jędrzejczak (Wałkiewicz), Krzysztof Wojciechowski (Hopek), Marcin Sosnowski (Myzdral), Paweł Kruszelnicki (Kopyrda), Katarzyna Walter (Pensjonarka Ziuta), Izabela Olszewska (Młodziakowa), Andrzej Buszewicz (Młodziak), Anna Polony (Ciotka), Ryszard Sobolewski (Wuj-Konstanty), Jerzy Grałek (Zygmunt), Piotr Cyrwus (Parobek Walter), Ewa Kolasińska (Służąca Marcysia), Henryk Majcherek (Lokaj Franciszek), Magda Jarosz (Zosia), Bogdan Kiziukiewicz (Chłop), Zofia Więcławówna (Chłopka), Ewa Ciepiela, Elżbieta Willówna (Ciotki), Dariusz Gniatkowski (Pyzo), Beata Malczewska (Służąca Młodziaków)i inni.