Wielcy kompozytorzy: Mozart, Haydn, Beethoven

Zapraszamy na nowy cykl ze sztuką na wielkim ekranie. Tym razem przyjrzymy się twórczości największych kompozytorów. Przed nami Mozart, Haydn i Beethoven.

Harmonogram pokazów:
24.10, godz. 15:00 - Wielcy kompozytorzy. W poszukiwaniu Mozarta KUP BILET
21.11, godz. 15:00 - Wielcy kompozytorzy. W poszukiwaniu Haydna KUP BILET
19.12, godz. 15:00 - Wielcy kompozytorzy. W poszukiwaniu Beethovena KUP BILET

Bilety w cenie: 30 zł normalny, 25 zł ulgowy (seniorzy i studenci).

⭐ 24.10, godz. 15:00 - Wielcy kompozytorzy. W poszukiwaniu Mozarta
Geniusz i buntownik. Gwiazda swoich czasów. Pochowany w bezimiennym grobie, dziś byłby milionerem W ciągu swego niespełna 35-letniego życia napisał prawie tysiąc dzieł. Ogromna większość z nich przetrwała do naszych czasów i nadal budzi zachwyt wśród słuchaczy. Każdy współczesny człowiek słyszał nazwisko Mozarta, a jeśli nie, to na pewno słyszał jego muzykę, choćby w radiowej czy telewizyjnej reklamie.

⭐ 21.11, godz. 15:00 - Wielcy kompozytorzy. W poszukiwaniu Haydna
Ta biografia Haydna – jednego z twórców klasycyzmu w muzyce, kompozytora, którego podziwiał zarówno Mozart, jak i Beethoven – to wizualny i muzyczny fenomen kina dokumentalnego.

Phil Grabsky rozmawia z największymi wykonawcami muzyki Haydna. Rezultaty tych rozmów rzucają nowe światło na życie i twórczość muzycznego geniusza końca epoki baroku. Haydn był bardzo płodnym kompozytorem. Stworzył ponad 100 symfonii, 64 kwartety, 16 oper, 51 sonat fortepianowych oraz oratoria Stworzenie i Pory roku. Był nauczycielem Beethovena i nadwornym kompozytorem książąt Esterházych. Jedna z najbardziej znanych anegdotek o kompozytorze dotyczy kulisów powstania Symfonii pożegnalnej.

⭐ 19.12, godz. 15:00 - Wielcy kompozytorzy. W poszukiwaniu Beethovena
Swą ostatnią symfonię, zawierającą Odę do radości do słów Schillera, Beethoven napisał, będąc już kompletnie głuchym. Autor 9 genialnych symfonii, które zmieniły losy tej formy muzycznej, 5 koncertów fortepianowych czy słynnej Sonaty księżycowej. Powtarzał: „Zagranie złej nuty jest bez znaczenia. Granie bez pasji jest niewybaczalne!”. Jego muzyka rozbrzmiewa wszędzie, ostatnio w filmie X-Men: Apocalypse.