2-3.12/ 11. Przegląd Filmów o Spektrum Autyzmu

W dniach 2-3.12 zapraszamy na 11. edycję Przeglądu Filmów o Spektrum Autyzmu. 

Organizatorami Przeglądu są: Fundacja Atypowa i Ośrodek dla Osób z Autyzmem „EFFATHA. 

Na przegląd obowiązują bilety w cenie 20 zł oraz karnet w cenie 45 zł (do zakupienia tylko w kasie kina). 

PROGRAM PRZEGLĄDU:

1.12 (piątek):
9:00 - "The Spellers" (USA 2023, 83 min, reż. Pat Notaro) - seans dla grup szkolnych (bilety po 15 zł)
W celu rezerwacji miejsc dla szkół prosimy o kontakt mailowy pod adresem: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

2.12 (sobota):
16:00 - Otwarcie przeglądu + pokaz filmu "The Spellers" (USA 2023, 83 min, reż. Pat Notaro) - KUP BILET
18:00 - Spotkanie z Natalią Fiedorczuk (prowadzenie Monika Szubrycht) - wstęp wolny
20:00 - "For Izzy" (USA 2018, 84 min, reż. Alex Chu) - KUP BILET 

3.12 (niedziela):
11:00 - "When time got louder" (Kanada 2022, 114 min, reż. Connie Cocchia) - KUP BILET

"The Spellers" (USA 2023, 83 min, reż. Pat Notaro)
The Spellers to film zainspirowany książką „Underestimated: An Autism Miracle” autorstwa J.B.Handley i Jamison Handley. Ten pełnometrażowy dokument kwestionuje konwencjonalne poglądy na temat grupy zepchniętej na margines społeczeństwa: osób niemówiących i autystycznych, które w opinii wielu osób są niepełnosprawne intelektualne. Na początku filmu pada pytanie pytanie: „A co, jeśli się mylimy… co do każdego z nich?”.
„The Spellers” odpowiada na to pytanie w przekonujący sposób poprzez historie ośmiu niemówiących osób – Aydana, Evana, Sida, Maddie, Jamiego, Vince’a, Cade’a i Elizabeth – którzy odnaleźli swój głos dzięki procesowi wykorzystania tablicy z literami do przekazania swoich myśli i uczuć. Jak wyjaśnia Jamie, „myślimy, czujemy i uczymy się tak samo jak wszyscy inni”. Bohaterowie filmu dążą do tego, aby nauczyciele, szkoły i terapeuci zdali sobie sprawę z rzeczywistości, w której mogliśmy nie docenić zdolności wielu milionów ludzi na całym świecie, pokazuje jak ważna jest komunikacja i dosadnie podkreśla, że jeśli ktoś nie mówi, to nie oznacza, że nie myśli.
„The Spellers” otrzymał nagrodę za najlepszy dokument na Festiwalu Filmowym w Phoenix oraz nagrodę specjalną Filmów Niezależnych Ridgefield.

"When time got louder" (Kanada 2022, 114 min, reż. Connie Cocchia)
„When Time Got Louder” to pełnometrażowy film fabularny przedstawiający opowieść o starszym rodzeństwie, które w pewnym momencie musi wyjść z domu i podążyć własną drogą. Jak to wpłynie na miłość do brata i relację z nim? „When Time Got Louder” to film o dorastaniu, bezgranicznej miłości w rodzeństwie, przywiązaniu i tęsknocie. W filmie poznajemy Abby, młodą kobietę, która wyjeżdżając na studia po raz pierwszy doświadcza niezależności. Rozpoczyna ona kolejny rozdział w swoim życiu, doświadcza pierwszych miłości, jednocześnie jest rozdarta między nowym życiem, a bezgraniczną miłością do brata w spektrum autyzmu. Drugą osobą, która mierzy się z trudnymi emocjami związanymi z rozłąką jest Kayden – nastolatek w spektrum autyzmu używający alternatywnej komunikacji. Towarzyszymy mu w chaosie, który zaczyna go otaczać po wyjeździe siostry. Codzienna, znana i bezpieczna rutyna zostaje zachwiana, a młody człowiek próbuje się w niej odnaleźć pokonując na nowo swoje lęki i podejmując nowe wyzwania. Film w reżyserii Connie Cocchi zadebiutował na Festiwalu Filmowym Frameline w 2022 r., a swoją kanadyjską premierę miał na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Vancouver w 2022 r.

"For Izzy" (USA 2018, 84 min, reż. Alex Chu)
„For Izzy” to film opowiadający o spotkaniu kobiety uzależnionej od narkotyków z dorosłą kobietą w spektrum autyzmu. Jest to też spotkanie ojca autystycznej osoby z matką uzależnionej osoby. A także spotkanie imigrantów z klasy średniej z imigrantami z klasy wyższej. To opowieść o wychodzeniu z nałogu i opowieść o funkcjonowaniu w świecie. Opowieść o oddaniu, o wycofaniu się z życia społecznego i opowieść o naprawianiu relacji. Opowieść o odchodzeniu i powrocie. Historia kobiety wychodzącej z uzależnienia od narkotyków i jej samotnej matki, których życie zmienia się, gdy zostają sąsiadkami owdowiałego ojca i jego dorosłej córki w spektrum autyzmu. Ten film na pewno poruszy wiele strun w naszych Widzach i nikogo nie pozostawi obojętnym.
Film „For Izzy” otrzymał wiele nagród, m.in. podczas festiwalu Out On Film w Atlancie, Asian American Film Festival, Durango Film Festival.