11.11/ Dzień Kina Polskiego: Wesele, Simona, Simona Kossak, Dziewczyna z igłą, Prawdziwy ból
Powrót do listy11 listopada, z okazji Święta Niepodległości, wspólnie z kinami studyjnymi w całym kraju świętujemy Dzień Kina Polskiego. To święto rodzimej kinematografii, podczas którego zaprezentujemy wam najważniejsze, nagradzane premierowe produkcje oraz klasykę polskiego kina w ramach pokazów specjalnych. Zapraszamy, m.in. na "Wesele" Andrzeja Wajdy wraz z wykładem, dokument "Simona" oraz przedpremierę filmu "Simona Kossak" z Fundacją "Dzikusy Salamandry", przedpremierowy pokaz filmu "Dziewczyna z igłą".
Dzień Kina Polskiego:
12:45 - Wesele (reż. Andrzej Wajda, Polska 1973) + wykład wykład specjalny pracowników Rydlówki "Chata rozśpiewana, czyli konteksty do ,,Wesela” Stanisława Wyspiańskiego. Opowieść o czasie, miejscu i pierwowzorach bohaterów narodowego dramatu." KUP BILET
15:15 - Simona (reż. Natalia Koryncka-Gruz, Polska 2022, 91') KUP BILET
17:00 - Simona Kossak (reż. Adrian Panek, Polska 2024, 100') - pokaz przedpremierowy + prelekcja o sytuacji dzikich zwierząt w Krakowie i dostępnych możliwościach niesienia im pomocy KUP BILET
19:00 - Dziewczyna z igłą (reż. Magnus von Horn, Dania, Polska, Szwecja 2024, 115') - pokaz przedpremierowy KUP BILET
21:00 - Prawdziwy ból (reż. Jesse Eisenberg, USA, Polska 2024, 90') KUP BILET
12:45 - Wesele (reż. Andrzej Wajda, Polska 1973) + wykład wykład specjalny pracowników Rydlówki "Chata rozśpiewana, czyli konteksty do ,,Wesela” Stanisława Wyspiańskiego. Opowieść o czasie, miejscu i pierwowzorach bohaterów narodowego dramatu." KUP BILET
W ramach świętowania Dnia Kina Polskiego zapraszamy na pokaz specjalny filmu Andrzeja Wajdy "Wesele". Projekcję poprzedni krótki wykład przygotowany przez pracowników Rydlówki - "Chata rozśpiewana, czyli konteksty do ,,Wesela” Stanisława Wyspiańskiego. Opowieść o czasie, miejscu i pierwowzorach bohaterów narodowego dramatu." Odwiedzą nas Ewelina Radecka oraz Kamil Kopek.
Kamil Kopek, pracownik merytoryczny Rydlówki, Oddziału Muzeum Krakowa. Absolwent filologii polskiej UJ o specjalności antropologiczno-kulturowej oraz podyplomowego studium muzealniczego. Prowadzi działania edukacyjne dla dzieci i młodzieży. Poprzednio pracownik obsługi wystaw Muzeum Narodowego w Krakowie oraz animator zajęć z turystki kulturalnej w Akademii Żakowskiej. Ma doświadczenie w działaniach edukacyjnych w pracy z dziećmi i młodzieżą oraz tworzeniu autorskich scenariuszy zajęć dydaktycznych. Pasjonat tematyki ludowej oraz florystyki.
Ewelina Radecka, muzealniczka i teatrolożka. Pracuje na stanowisku kustosza w Muzeum Krakowa w oddziale Rydlówka i zajmuje się naukowym opracowywaniem zbiorów, działalnością popularyzatorską i kuratorską. Absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Pedagogicznym im. KEN w Krakowie i wiedzy o teatrze na Uniwersytecie Jagiellońskim.
Wesele (reż. Andrzej Wajda, Polska 1973)
Portret polskiej inteligencji oraz chłopstwa końca XIX wieku, których przedstawiciele spotykają się na weselu w bronowickiej chacie. Legendarny dramat Stanisława Wyspiańskiego został sfilmowany z niezwykłą energią obrazu – kamera prowadzona przez Witolda Sobocińskiego w rytm muzyki Stanisława Radwana prezentuje modernistyczną feerię barw i dźwięków. Ten pierwszy z filmów zrealizowanych w Zespole Filmowym „X” nasycony jest malarskimi odniesieniami i onirycznymi alegoriami, aktualizowanymi o symbole wciąż żywe dla polskiej świadomości lat 70. XX wieku.
15:15 - Simona (reż. Natalia Koryncka-Gruz, Polska 2022, 91') KUP BILET
Kim naprawdę była Simona Kossak - legendarna badaczka, która żyła otoczona zwierzętami w Puszczy Białowieskiej? Dlaczego uciekła od rodziny - słynnego rodu Kossaków? Jak wyglądało życie pierwszej polskiej ekolożki-aktywistki w latach 70.? Unikalne, często prezentowane po raz pierwszy w filmie, zdjęcia i nagrania z archiwum Simony oraz jej partnera Lecha Wilczka przenoszą nas do pradawnej Puszczy i pozwalają doświadczyć wyjątkowego życia z dala od cywilizacji. Simona była ulubienicą terroryzującego okolicę kruka, matkowała rysiowi i łosiom, a jej empatyczne podejście do zwierząt i roślin nie tylko pozwoliło nam zobaczyć Puszczę Białowieską jako unikalny na skalę światowa ekosystem, ale też pomaga zrozumieć, że jesteśmy współlokatorami na Ziemi i powinniśmy pozwolić żyć innym istotom. Ta barwna, bezkompromisowa i wyprzedzająca swój czas wizjonerka często samotnie musiała walczyć o dobro oraz szacunek dla przyrody.
17:00 - Simona Kossak (reż. Adrian Panek, Polska 2024, 100') - pokaz przedpremierowy + prelekcja o sytuacji dzikich zwierząt w Krakowie i dostępnych możliwościach niesienia im pomocy KUP BILET
Fundacja „Dzikusy Salamandry” powstała w 2024 roku, aby nieść pomoc potrzebującym przedstawicielom dzikich gatunków w Krakowie. Jest to następny krok po wieloletnim leczeniu dzikich zwierząt w przychodni Weterynaryjnej Salamandra przy ulicy Nowowiejskiej w Krakowie. Przedstawiciele fundacji chcą leczyć, rehabilitować, ratować wszystkie małe ssaki, ptaki, gady i płazy.
🔶 Oprócz dyskusji zapraszamy również do wzięcia udziału w zbiórce najpotrzebniejszych artykułów potrzebnych do opieki nad dzikuskami. Zbiórka potrwa od 11 do 17 listopada. Dary proszę przynosić na Lea 5.
Co zbieramy: ◾ zboża ◾ karmy dla ptaków ◾ klatki ◾ miseczki ceramiczne ◾ transportery ◾ ręczniki papierowe ◾ podkłady ◾ gazety codzienne.
„Simona Kossak” to poruszająca opowieść o niezależności, poszukiwaniu swojego miejsca w świecie i bliskości z naturą.
Simona Kossak, córka malarza Jerzego Kossaka i wnuczka Wojciecha, pozbawiona talentu, który od pokoleń definiuje jej rodzinę, dorasta nie zaznając ciepła ze strony despotycznej matki. Gdy po studiach rzuca wszystko – dom, tradycję, społeczne konwenanse – i obejmuje posadę naukowczyni w Białowieży, zaczyna życie na własnych warunkach. Osiedla się w środku puszczy, w domu bez prądu i bieżącej wody, w otoczeniu dzikiej przyrody. Tam, na magicznym odludziu poznaje fotografa Lecha Wilczka, z którym dzieli pasje – miłość do natury i... potrzebę wolności. Ich niezwykła relacja wymyka się wszelkim schematom. Jednak wyobrażenia Simony o pracy przyrodnika i pozycji młodej kobiety w świecie zdominowanym przez mężczyzn ulegają bolesnej weryfikacji. Musi stanąć w obronie nie tylko swoich ideałów, ale również świata roślin i zwierząt.
19:00 - Dziewczyna z igłą (reż. Magnus von Horn, Dania, Polska, Szwecja 2024, 115') - pokaz przedpremierowy KUP BILET
Karoline, młoda pracownica fabryki stara się przetrwać w Kopenhadze tuż po pierwszej wojnie światowej. Gdy zachodzi w ciążę, traci pracę i zostaje pozostawiona sama sobie. Wtedy poznaje Dagmar – charyzmatyczną właścicielkę nielegalnej agencji adopcyjnej, pomagającej matkom znaleźć nowe domy dla ich niechcianych dzieci. Nie mając żadnej alternatywy, Karoline podejmuje u Dagmar pracę jako mamka. Kobiety nawiązują niċ porozumienia, jednak świat Karoline rozpada się na kawałki, gdy odkrywa szokująca prawdę o swojej mocodawczyni.
21:00 - Prawdziwy ból (reż. Jesse Eisenberg, USA, Polska 2024, 90') KUP BILET
„Prawdziwy ból" to historia kuzynów Davida (Jesse Eisenberg) i Benji'ego (Kieran Culkin), którzy razem wybierają się do Polski, aby uczcić pamięć ukochanej babci. Podczas tej podróży, odkrywają nie tylko nieznane dotąd miejsca oraz fakty z historii ich rodziny, ale próbują też odbudować trudne i pełne napięć relacje. Searchlight Pictures prezentuje film Prawdziwy ból, którego reżyserem i scenarzystą jest nominowany do Oscara® Jesse Eisenberg (The Social Network, Zombieland).