W ramach grudniowego spotkania Mikrofeminizacji zapraszamy na pokaz specjalny jednego z najbardziej skandalizujących filmów polskich - "Dzieje grzechu" Waleriana Borowczyka.
💖 11.12, godz. 19:30 KUP BILET
W dyskusji udział wezmą:
⭐ Natalia Kućma - dr filozofii, komiksiarka, artystka książki. Doktorat poświęciła zagadnieniu erotyki w mangach yaoi.
⭐ Sebastian Jagielski - dr hab. Adiunkt w Katedrze Historii Filmu Polskiego Instytutu Sztuk Audiowizualnych UJ. Zajmuje się historią kina polskiego ujmowaną z perspektywy teorii krytycznych.
⭐ dyskusję moderuje Agata Miętus.
W 1975 roku Walerian Borowczyk, największy libertyn polskiego kina, powrócił z Francji do Polski, by rozpalić zmysły swoich rodaków. W tym celu postanowił przenieść na ekran skandalizującą swego czasu powieść Stefana Żeromskiego. Jak łatwo się domyślić, bohaterowie Dziejów grzechu obsesyjnie łamią szóste przykazanie. W niecnych czynach przoduje zwłaszcza Ewa Pobratyńska, zubożała szlachcianka, która beznadziejnie zakochuje się w żonatym studencie. Chorobliwe pożądanie pociąga bohaterkę na samo dno. Zgodnie z założeniami reżysera Dzieje grzechu okazały się frekwencyjnym sukcesem i uwiodły około ośmiu milionów widzów. Duża w tym zasługa grającej główną rolę Grażyny Długołęckiej, która po latach chętnie dzieliła się pikantnymi anegdotami z planu i utrzymywała, że udział w filmie Borowczyka złamał jej karierę. Pięknej aktorce z oddaniem partneruje Jerzy Zelnik, który dziś na myśl o swoich ekranowych wyczynach musi się oblewać rumieńcem wstydu. Piotr Czerkawski
♀ Mikrofeminizacje to cykl filmowy organizowany przez Kino Mikro od października 2022 roku. Cykl skupia się na prezentowaniu filmów o kobietach, jednocześnie poruszając gamę różnych tematów - od codziennych problemów, po kobiecą siłę, niezależność i dążenie do celów. Po seansach odbywają się dyskusje z udziałem ekspertek i ekspertów, które mają za zadanie poruszyć zagadnienia feministyczne oraz stwarzają okazję do wymiany poglądów i pogłębienia zrozumienia dla otaczającej nas rzeczywistości. Cykl cieszy się szerokim wielopokoleniowym zainteresowaniem - dyskutują z nami seniorzy, dorośli czy studenci doprowadzając do niesamowicie ciekawej i otwartej na różne poglądy dyskusji.
🔵 Wydarzenie jest współfinansowane ze środków Miasta Krakowa.