
Razem ze Stowarzyszeniem Kin Studyjnych i Festiwalem Korelacje zapraszamy was na wyjątkowy pokaz filmu “To tylko Rock” Pawła Karpińskiego z autorską narracją Doroty Masłowskiej.
Idealiści kontra cwaniacy
🎙 8.03, godz. 21:00 KUP BILET
Głos Doroty Masłowskiej poprowadzi was przez meandry polskiej sceny rockowej lat osiemdziesiątych.
Już w pierwszych sekundach seansu Dorota Masłowska zapowiada „film produkcji polskiej poruszający problemy o tematyce rockowej”. To tak dla przypomnienia widzom, którym umknął tytuł wyświetlanego właśnie filmu. „To tylko rock” Pawła Karpińskiego był z jednej strony próbą wykorzystania popularności muzyki gitarowej – na ekranie pojawiają się m.in. Lady Pank, Oddział Zamknięty, punkowcy z Dezertera, a nawet zachodni desant w postaci grupy Classix Nouveaux – z drugiej zaś zaglądał pod podszewkę biznesu rozrywkowego, gdzie idealiści i buntownicy nie mieli szans w starciu z pazernymi cynikami, a nawet organizacja festiwalu rockowego (wzorowanego na Jarocinie) wymaga układów i łapówek. „W oparach papierosów i wódki toczy się brudna gra o wielkie pieniądze”, zauważa Masłowska. Jej autorska narracja, jak zawsze dowcipna i bez litości wyłapująca absurdy świata przedstawionego, pomaga wydobyć spod warstwy lekko zmurszałych rockowych przebojów prawdziwe ludzkie emocje i rozterki. Słuchając jej będziecie śmiać się do łez, lecz dostaniecie także coś do przemyślenia po seansie.
Jakub Demiańczuk
Informacje o filmie:
„To tylko rock” Polska, 1983
Reżyseria: Paweł Karpiński
Scenariusz: Paweł Karpiński, Jacek Kondracki, Andrzej Wojnach
Narracja: Dorota Masłowska
Zdjęcia: Witold Adamek Muzyka: Marek Stefankiewicz.
Obsada: Krystyna Janda, Grażyna Trela, Piotr Fronczewski, Jan Jankowski, Zdzisław Wardejn
Film z lektorem (autorską narrację czyta Dorota Masłowska) i napisami dla osób niesłyszących i niedosłyszących (SDH).
Filmy z autorską narracją powstają w ramach wrocławskiego Festiwalu Korelacje, który prezentuje sztukę filmową w nowatorskiej formule: filmy wzbogacone są nieszablonową audiodeskrypcją – autorskim komentarzem zaproszonych do projektu mistrzów słowa - pisarek, pisarzy, artystów i artystki różnych dziedzin. To nowy sposób doświadczania kultury, dostępny także dla osób ze szczególnymi potrzebami.
Dystrybutorem filmów jest Stowarzyszenie Kin Studyjnych, we współpracy z Festiwal Korelacje Festiwal Korelacje organizowany jest przez studio Kineskop oraz DCF - Dolnośląskie Centrum Filmowe