
W ramach majowych Mikrofeminizacji zapraszamy na przedpremierowy pokaz filmu "Wszystkie odcienie światła" zdobywcy Grand Prix na festiwalu w Cannes.
🌟 Mikrofeminizacje: Wszystkie odcienie światła (przedpremierowo)
🌟 14.05, godz. 19:30 KUP BILET
W dyskusji udział wezmą:
⭐ Anna Taszycka – filmoznawczyni, doktor nauk humanistycznych, pracuje na Uniwersytecie im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Krakowie. Wykładała także m.in. w Instytucie Sztuk Audiowizualnych Uniwersytetu Jagiellońskiego, Wydziale Polonistyki UJ, na podyplomowych Gender Studies w Instytucie Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk, na Gender Studies ISNS Uniwersytetu Warszawskiego oraz krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Obecnie współpracuje z Wydziałem Humanistycznym Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie oraz Instytutem Sztuki PAN w Warszawie. Wieloletnia koordynatorka projektu Akademii Polskiego Filmu w Krakowie i Tychach.
Uznany najwybitniejszym filmem roku przez czołowe stowarzyszenia amerykańskich krytyków, fabularny debiut Payal Kapadii uwodzi zmysłową atmosferą, lirycznym tonem i poetyckim stylem narracji. To malowany granatem monsunowego nieba i błękitem folii chroniącej przed deszczem uliczne stoiska, fascynujący portret Mumbaju, blues dla samotnych w miejskim tłumie, a przede wszystkim opowieść o współczesnych Indiach widzianych oczami trzech kobiet. I rzecz o kobiecej solidarności w świecie, który chciałby je poróżnić.
Bohaterki Kapadii należą do różnych pokoleń. Najstarsza Parvaty straciła męża, a wraz z nim dach nad głową. Mąż Prabhy wyjechał za pracą, pozostawiając ją zdaną tylko na siebie, tęskniącą za bliskością. Tylko młodziutka Anu kogoś ma, ale musi ukrywać miłość, której nie akceptują jej rodzice. Trzy kobiety opiekują się sobą w pełnej kontrastów metropolii, w której egzystują obok siebie nędza i piękno, chciwość i troska, pragnienia i zakazy. „Wszystkie odcienie światła” wprowadzają w świat aranżowanych małżeństw, religijnych podziałów, patriarchalnych tradycji, klasowych różnic, drapieżnej gentryfikacji. Subtelnie i z wyczuciem eksplorują intymny kobiecy mikrokosmos.
Choć osadzone w konkretnej rzeczywistości, „Wszystkie odcienie światła” przywołują marzenia i tęsknoty aktualne nie tylko pod deszczowym niebem Mumbaju. Tym łączącymi dramat, romans i feministyczny głos filmem Payal Kapadia umacnia swoją pozycję jednej z najciekawszych autorek współczesnego kina.
♀ Mikrofeminizacje to cykl filmowy organizowany przez Kino Mikro od października 2022 roku. Cykl skupia się na prezentowaniu filmów o kobietach, jednocześnie poruszając gamę różnych tematów - od codziennych problemów, po kobiecą siłę, niezależność i dążenie do celów. Po seansach odbywają się dyskusje z udziałem ekspertek i ekspertów, które mają za zadanie poruszyć zagadnienia feministyczne oraz stwarzają okazję do wymiany poglądów i pogłębienia zrozumienia dla otaczającej nas rzeczywistości. Cykl cieszy się szerokim wielopokoleniowym zainteresowaniem - dyskutują z nami seniorzy, dorośli czy studenci doprowadzając do niesamowicie ciekawej i otwartej na różne poglądy dyskusji.