10-11.12/ Przegląd filmów o Autyzmie i Zespole Aspergera

Przegląd filmów o Autyzmie i Zespole Aspergera powraca już 11 i 12 grudnia. Zapraszamy!

Organizatorem Przeglądu jest Fundacja Atypowa we współpracy z Fundacją Rozwoju Kina i Ośrodkiem dla Osób z Autyzmem „EFFATHA”.

Przegląd, który zadomowił się już na liście krakowskich wydarzeń kulturalnych, ma przede wszystkim rozpowszechniać wiedzę o spektrum zaburzeń autystycznych. Wykorzystując sztukę, próbujemy zwrócić uwagę na osoby o odmiennym postrzeganiu świata.

Program Przeglądu:

10.12 (piątek):
17:45 - otwarcie przeglądu
18:00 - "Zobaczyć niewidoczne" (Seeing the Unseen reż. Kristján Kristjánsson, Bjarney Lúðvíksdóttir, Islandia 2019) KUP BILET
Islandzki dokument przedstawiający życie 17 islandzkich kobiet, które mają jedną wspólną cechę; diagnoza na spektrum autystycznym.
19:30 - spotkanie z gościem specjalnym - Agnieszką Żurek

11.12 (sobota):
17:00 - "Oto my" (Hine Anachnu, reż. Nir Bergman, Włochy/Izrael 2020) KUP BILET
Historia jednoczesnego dorastania ojca i jego autystycznego syna oraz podróży, która odmieni ich życie. Aharon z oddaniem wychowuje swojego syna, Uriego. Żyją we dwóch, zanurzeni we własnej codziennej rutynie, tak bardzo różniącej się od świata, jaki znamy. Gdy Uri staje się formalnie dorosły, ma zamieszkać w specjalistycznym domu opieki. Czy jest na to gotowy? Aharon uważa, że nie, ale może w rzeczywistości sam nie dorósł do rozstania… W drodze do placówki ojciec podejmuje decyzję o wspólnej ucieczce. Chwytający za serce, pogodny, czuły i zaskakujący film wielokrotnie nagradzanego izraelskiego reżysera Nira Bergmana, który znalazł się w oficjalnej selekcji MFF Cannes 2020. Znakomite kreacje aktorskie na długo zapadają w pamięć. Szczególne brawa należą się odtwórcy roli autystycznego syna Noamowi Imberowi, który porywa niczym Dustin Hoffman w „Rain Manie”.
18:45 - spotkanie z gościem specjalnym - Agnieszka Jankiewcz
20:00 - "Nadzwyczajni" (Hors normes, reż. Olivier Nakache, Éric Toledano, Francja 2019) KUP BILET
Bruno (Vincent Cassel) i Malik (Reda Kateb) są najlepszymi kumplami. Na pierwszy rzut oka wszystko ich dzieli – temperament, zainteresowania, a nawet religia. Łączy natomiast gorąca przyjaźń oraz fakt, że od dwudziestu lat czynnie działają na rzecz autystycznych dzieci i młodzieży. W prowadzonych przez siebie ośrodkach szkolą młodych ludzi z trudnych dzielnic, aby ci fachowo zajmowali się przypadkami zakwalifikowanymi przez medycynę jako trudne i złożone. Nie wszystkim jednak metody Bruno i Malika są w smak. Kiedy Inspektorat Opieki Społecznej bierze pod lupę ich działalności i grozi zamknięciem ośrodków, przyjaciele rozpoczynają nierówną walkę z systemem. Wszystko dla dobra i zdrowia swoich niezwykłych podopiecznych.