9.04/ Noc Kin Studyjnych

Przed nami pierwsza z cyklu „Krakowskich Nocy”- Noc Kin Studyjnych. Już w sobotę 9 kwietnia krakowskie kina studyjne zaproszą widzów na specjalnie przygotowane bezpłatne atrakcje filmowe oraz do udziału w Kinowej Grze Miejskiej.

❗️ Bezpłatne wejściówki na wydarzenie będą dostępne w kasach kin od 1 kwietnia (piątek). Jedna osoba może odebrać maksymalnie 2 wejściówki.

Noc Kin Studyjnych - Kino Mikro:

21:45 - "Kina studyjne w Polsce: tradycja i przyszłość" wykład dr. hab. Marcina Adamczaka
Marcin Adamczak - dr. hab, adiunkt w Instytucie Kulturoznawstwa na Wydziale Nauk Społecznych UAM w Poznaniu. Wykłada także w Szkole Filmowej w Łodzi oraz na Uniwersytecie Gdańskim. W pracy naukowej zajmuje się przede wszystkim zagadnieniami związanymi z rynkiem filmowym, festiwalami oraz produkcją filmową. Autor książek Globalne Hollywood, filmowa Europa i polskie kino po 1989 roku (2010) oraz Obok ekranu. Perspektywa badań produkcyjnych a społeczne istnienie filmu (2014). Członek Stowarzyszenia Filmowców Polskich oraz FIPRESCI. Współzałożyciel firmy dystrybucyjnej Velvet Spoon.

po wykładzie pokaz filmu "Zabij to i wyjedź z tego miasta" (reż. Mariusz Wilczyński, Polska 2020, 88')
Laureat Złotych Lwów dla Najlepszego Filmu na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Animacja Mariusza Wilczyńskiego „Zabij to i wyjedź z tego miasta” to dużo więcej niż film: to 14 lat życia poświęconych na realizację tego niesamowitego, osobistego projektu. To przyprawiająca o dreszcze podróż w przeszłość własną i kraju, wywoływanie duchów ludzi i miejsc, terapeutyczna opowieść o rodzinie i wzruszający hołd dla przyjaźni. Postaciom z animacji Wilczyńskiego głosu użyczyli między innymi Barbara Krafftówna, Andrzej Wajda, Irena Kwiatkowska, Krystyna Janda, Gustaw Holoubek, Anna Dymna, Marek Kondrat, Daniel Olbrychski, Magdalena Cielecka czy Małgorzata Kożuchowska. Wielu z nich autor zdążył nagrać w ostatniej chwili.

0:30 - pokaz filmu "Ucieczka na Srebrny Glob" (reż. Kuba Mikurda, Polska 2021, 94') oraz spotkanie z reżyserem Kubą Mikurdą
„Na srebrnym globie” Andrzeja Żuławskiego mógł stać się jednym z najbardziej przełomowych filmów science-fiction w historii kina – jeszcze przed „Gwiezdnymi wojnami” George’a Lucasa. Rozmach produkcyjny, gwiazdorska obsada, rewolucyjne kostiumy i scenografia zapowiadały arcydzieło. Dlaczego zatem władze kinematografii PRL wstrzymały produkcję na dwa tygodnie przed końcem zdjęć? Pozostał film-legenda, który nadal inspiruje filmowców z całego świata oraz rozgrzewa emocje dawnych członków ekipy równie silne dziś co 40 lat temu. „Ucieczka na srebrny glob” Kuby Mikurdy prezentuje największą tajemnicę i niespełnione marzenie polskiego kina. Poznajemy także prywatne kulisy powstawania filmu - Żuławski był wówczas świeżo po rozstaniu z pierwszą żoną Małgorzatą Braunek i praca nad ambitnym dziełem stanowiła dla niego rodzaj terapii.

W trakcie Nocy Kin Studyjnych zapraszamy do holu kina na specjalną wystawę pamiątek i archiwaliów Kina Mikro.

KINOWA GRA MIEJSKA
9 kwietnia w godzinach 10-15 odbędzie się Kinowa Gra Miejska. Uczestnicy podróżować będą śladami krakowskich kin studyjnych, rozwiązywać zagadki i zdobywać punkty. Na zgłoszenia wolontariuszy do obsługi gry czekamy do 31 marca a na zgłoszenia drużyn chętnych do udziału w grze do 3 kwietnia 2022.
FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY DLA DRUŻYN