20.06/ Mikrofeminizacje: Houria + dyskusja

Krakowski Oddział Centrum Praw Kobiet i Kino Mikro zapraszają na kolejne spotkanie z cyklu Mikrofeminizacje. Po seansie zapraszamy na spotkanie połączone z dyskusją. W czerwcu zapraszamy na film "Houria". 

 20.06 (wtorek), godz. 19:30 KUP BILET

Po seansie zapraszamy na dyskusję, w której udział wezmą:
⭐ Pamela Bosak – tancerka, performerka, pedagog tańca, doktorantka nauk o sztuce na UJ, redaktorka (Znak Horyzont).
⭐ Martyna Mazurek - psycholożka, tancerka, adeptka Krakowskiego Teatru Tańca
⭐ Dyskusję moderuje Agata Miętus z Centrum Praw Kobiet

Pamela Bosak – tancerka, performerka, pedagog tańca, doktorantka nauk o sztuce na UJ, redaktorka (Znak Horyzont). Absolwentka teatrologii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Regularnie publikuje recenzje i teksty krytyczne na portalach i w pismach teatralnych (Didaskalia, e-teatr, taniecPOLSKA). Wspólnie z Karoliną Gracą koordynowała Interdyscyplinarną konferencję naukową „Kto tańczy? Pytania o podmiot/przedmiot tańczący” (KCC). Dyplomowana instruktorka tańca jazzowego (Kielecki Teatr Tańca). Zagrała w spektaklach Eryka Makohona „Glamour”, „MY|WY” i „Takarazuka Camp”, a także w „The Entrance” Ayrin Ersoz, podczas dwuletniej współpracy z Krakowskim Teatrem Tańca. Wraz z Magdą Niedzielską zatańczyła i stworzyła spektakl „an_na”. Na przełomie lat 2020/21 uczestniczyła w „Laboratorium ciała” prowadzonym i zainicjowanym przez Martę Wołowiec w Krakowskim Centrum Choreograficznym. W 2022 roku wzięła udział w wieczorze tanecznej improwizacji scenicznej z muzyką na żywo "D A N S W E R" w koncepcji Inny Aslamovej we współpracy z Lubelskim Teatrem Tańca. W 2022 roku stworzyła i zatańczyła wraz z Agnieszką Ferenc spektakl „Ona_s”, na który dostała stypendium z Funduszu Popierania Twórczości Stowarzyszenia Autorów ZAiKS.

Martyna Mazurek - absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego na kierunku Psychologia Stosowana, obecnie psycholożka w Szpitalu Klinicznym im. dr. Józefa Babińskiego w Krakowie, tancerka, adeptka Krakowskiego Teatru Tańca. Poza podstawową wiedzą psychologiczną poszerzyła edukację o I stopień Kursu Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach w CTSR oraz Kurs Interwencji Kryzysowej w ITPB. Niebawem rozpoczyna szkolenie psychoterapeutyczne w nurcie psychoanalitycznym. Zainteresowanie ludzkim umysłem łączy z ciekawością wobec ludzkiego ciała dzięki takim kursom jak m.in. Kurs Kompozycji Ruchu, Tańca Współczesnego i Tańca Terpeutycznego oraz Kurs Podstawowy Psychoterapii Tańcem i Ruchem. Tancerka w spektaklach "White Rabbit" (reż. Agata Jędrzejczak) oraz "Mały Książe" (reż. Eryk Makohon i Wojciech Faruga). Obecnie pracę psycholożki łączy z współpracą w ramach performatywnego projektu autorstwa Agaty Jędrzejczak pt."Laboratorium Pamięci".

Houria (genialna Lyna Khoudri) jest utalentowaną tancerką, która pragnie zrobić światową karierę w balecie. Całe swoje życie podporządkowuje temu marzeniu. Aby związać koniec z końcem, w dzień pracuje jako sprzątaczka, a w nocy obstawia nielegalne walki. Po jednej z nich, w której wygrywa duże pieniądze, zostaje brutalnie napadnięta przez rywala.

Kiedy odzyskuje przytomność w szpitalu, jej dotychczasowy świat rozsypuje się na kawałki. Przestaje mówić i na pewno już nigdy nie będzie tańczyć. Jednak Houria nie zamierza się poddać i rozpoczyna rehabilitację. Tu poznaje kobiety podobnie jak ona poranione przez życie. Wkrótce dzięki nim odzyska pasję i sens życia.

Najnowszy film nagradzanej reżyserki Mounii Meddour to pochwała kobiecości, siostrzeństwa, przyjaźni, wolności i uzdrawiającej mocy tańca.