W ramach sierpniowych Mikrofeminizacji zaprezentujemy "Tatami" - jeden z najgłośniejszych filmów ubiegłorocznego Festiwalu w Wenecji. Po seansie zapraszamy na spotkanie połączone z dyskusją.
22.08, godz. 19:30 KUP BILET
W dyskusji udział wezmą:
⭐ Monika Frenkiel – pełnomocniczka wojewody małopolskiego ds. równego traktowania. Feministka, działaczka na rzecz praw kobiet.
⭐ dyskusję moderuje Agata Miętus.
⭐ Monika Frenkiel – pełnomocniczka wojewody małopolskiego ds. równego traktowania. Feministka, działaczka na rzecz praw kobiet. Była jedną z organizatorek krakowskich protestów kobiet w latach 2016-2017, i współzałożycielką, a potem prezeską powstałego na fali protestów Stowarzyszenia (S)Prawa Kobiet. Inicjatorka akcji "Sto niezwykłych Polek na stulecie niepodległości", pokazującej ważne, ale pominięte lub zapomniane kobiety naszej historii. Współautorka serii audiobooków "Jej historia" wydanych przez Storytel, gdzie życiorysy niezwykłych Polek czytały znane współczesne Polki. Po wyroku trybunału konstytucyjnego dotyczącego aborcji działała w Radzie Konsultacyjnej OSK, pracując w zespołach ds. aborcji i antykoncepcji. Ma czarny pas w aikido.
Leila (Arienne Mandi), gwiazda irańskiego judo, ma szansę zdobyć pierwszy złoty medal dla swojego kraju na mistrzostwach świata. Za jej sukcesami stoi trenerka i była zawodniczka Maryam (Zar Amir Ebrahimi). Wśród rywalek jest reprezentantka Izraela i to z nią być może Leila zmierzy się w końcowej rozgrywce. Politycznie taka konfrontacja byłaby nie do przyjęcia dla irańskich władz. Leila musi więc dokonać wyboru. Czy ugiąć się pod presją wysłanników reżimu, o co błaga ją Maryam? Czy też samotnie walczyć – nie tylko o mistrzowski tytuł, lecz o godność, honor i wolność osobistą? Surowe represje za nieposłuszeństwo grożą zarówno Leili i Maryam, jak i ich rodzinom. Podczas zawodów ważą się losy obu kobiet.
Thriller polityczny; jeden z najlepszych filmów ostatniego festiwalu w Wenecji, wyróżniony nagrodą specjalną.