W ramach wrześniowego spotkania Mikrofeminizacji zaprezentujemy przedpremierowo zdobywcę Queer Lion na Festiwalu w Wenecji - "Razem z przypadku".
18.09, godz. 19:30 KUP BILET
W dyskusji udział wezmą:
⭐ Maria Włoskowicz - członkini stowarzyszenia Tęczowa Bezprzemocowa działającego na rzecz osób LGBTQ + doświadczających przemocy
⭐ dr Justyna Struzik - jest adiuntką w Instytucie Socjologii UJ. Pracę doktorską poświęciła mobilizacji queerowej w Polsce
⭐ Natalia Gajecka - prawniczka
⭐ dyskusję moderuje Natalia Kućma
⭐ Maria Włoskowicz - członkini stowarzyszenia Tęczowa Bezprzemocowa działającego na rzecz osób LGBTQ + doświadczających przemocy. W Tęczowej tworzy podcast o przemocy względem osób queerowych - systemowej, w rodzinie, w relacjach. Prawniczka i ekofeministka.
⭐ Justyna Struzik - jest adiuntką w Instytucie Socjologii UJ. Pracę doktorską poświęciła mobilizacji queerowej w Polsce. Jej książka "Solidarność queerowa" została nagrodzona jako najlepsza książka genderowa przez Polskie Towarzystwo Genderowe w 2020 roku, a w 2021 roku otrzymała Nagrodę im. Stanisława Ossowskiego.
⭐ Natalia Gajecka - filmoznawczyni z serca, strażniczka prawa własności intelektualnej z rozsądku 🙂 Absolwentka kierunku Prawo na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego, studiów podyplomowych z Prawa własności intelektualnej oraz Mediacji i innych metod alternatywnego rozwiązywania sporów. Ukończyła aplikację adwokacką przy Okręgowej Radzie Adwokackiej w Krakowie i od ponad 8 lat prowadzi własną kancelarię adwokacką.
"Razem z przypadku" to pełen energii, wzruszający komediodramat. Najnowszy film Gorana Stolevskiego przedstawia szczerą do bólu prawdę o rodzinie, zarówno tej, w której się rodzimy, jak i tej, którą sami tworzymy. Dita razem ze swoją partnerką Suadą i jej dwiema córkami tworzą barwną rodzinę, która bardziej przypomina komunę niż zwyczajny dom. Przestrzeń dzielą z Tonim i jego kolejnymi partnerami oraz dwiema szukającymi schronienia dziewczynami. Pozorna sielanka kończy się jednak, gdy Suada umiera.
Dita – niezależna i nigdy nie marząca o dzieciach – staje przed wyzwaniem opieki nad zbuntowanymi córkami Suady. Razem rzucają wyzwanie obyczajom, aby uratować nietypową rodzinę.
♀ Mikrofeminizacje to cykl filmowy organizowany przez Kino Mikro od października 2022 roku. Cykl skupia się na prezentowaniu filmów o kobietach, jednocześnie poruszając gamę różnych tematów - od codziennych problemów, po kobiecą siłę, niezależność i dążenie do celów. Po seansach odbywają się dyskusje z udziałem ekspertek i ekspertów, które mają za zadanie poruszyć zagadnienia feministyczne oraz stwarzają okazję do wymiany poglądów i pogłębienia zrozumienia dla otaczającej nas rzeczywistości. Cykl cieszy się szerokim wielopokoleniowym zainteresowaniem - dyskutują z nami seniorzy, dorośli czy studenci doprowadzając do niesamowicie ciekawej i otwartej na różne poglądy dyskusji.